Adaptacja przedszkolna. Co robić, zanim dziecko pójdzie do przedszkola?

Niedługo twoje dziecko pójdzie do przedszkola. To dla niego wielki krok. Być może po raz pierwszy w życiu będzie spędzać wiele godzin poza domem, bez rodziców, pod opieką zupełnie obcych mu osób i w towarzystwie innych dzieci. Jest to dla niego nowe doświadczenie, któremu często towarzyszą skrajne emocje — od radości po strach. Warto nieco wcześniej przygotować malucha na to wyzwanie, by przedszkole kojarzyło mu się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i ciekawym.

Jak przygotować dziecko przed pierwszym dniem w przedszkolu?

Zwykle dziecko obawia się przede wszystkim rozstania z rodzicami, którzy do tej pory byli cały czas przy nim obecni. Co więcej, pojawią się wokół niego nowi ludzie i rówieśnicy. Zmienią się reguły i rytm dnia. To wszystko sprawia, że w dziecku może pojawić się mnóstwo obaw.

Przede wszystkim rodzice powinni być pewni, że w przedszkolu ich malec ma zapewnioną jak najlepszą opiekę. Dodatkowo warto nieco wcześniej zacząć przyzwyczajać przyszłego przedszkolaka do nowej sytuacji. Powinien być całkowicie pewny, że rodzice zawsze po niego wrócą. Zostawiając malucha pod opieką bliskich mu osób, np. babć, cioć czy niani, warto przed wyjściem dokładnie określić czas powrotu. Absolutnie nie należy się wówczas spóźniać. Wówczas dziecko nabierze zaufania, że bez względu na czas rozstania, rodzic zawsze przyjdzie.

Warto również jak najczęściej stwarzać dziecku możliwości kontaktu z innymi dziećmi, np. na placach zabaw lub podczas spotkań ze znajomymi. Od najmłodszych lat należy też uczyć malucha samodzielności i odpowiedzialności. Jeśli tylko jest to możliwe, niech samodzielnie próbuje jeść łyżką, ubierać się, korzystać z toalety. Początkowo może te czynności nie będą wychodzić mu perfekcyjnie, co nie zmienia faktu, że pomoc rodzicielską warto ograniczyć do minimum. Dobrze jest też zachęcać malucha do wykonywania codziennych obowiązków, takich jak np. układanie zabawek w pokoju.

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Niektóre przedszkola prywatne organizują specjalne zajęcia adaptacyjne dla maluchów. Mają one na celu pomoc w przystosowaniu się dziecka do nowej sytuacji. Przedszkolak uczy się nie tylko zgodnego współżycia z innymi dziećmi i opiekunami, ale również nabiera zaufania do nowego miejsca, które przestaje być dla niego obce, a staje się przyjazne i bezpieczne. Takie zajęcia są świetnym sposobem na to, aby nieco wcześniej oswoić dziecko z nową sytuacją, miejscem i ludźmi.