Od jakiego wieku posłać dziecko do żłobka?

Dziecko prawidłowo się rozwija, chętnie bawi się z rówieśnikami, nie obawia się ludzi. Rodzice natomiast chętnie wróciliby już do swoich zawodowych obowiązków. Czy zatem dobrym pomysłem będzie posłanie dziecka do żłobka?

Dziecko w żłobku

Czasy, gdy rodzice odprowadzali zapłakane maluchy do żłobków, raczej dawno już minęły. Oczywiście zdarza się, że dzieci bardzo mocno przeżywają rozstanie z najbliższymi, ale zwykle mija to po pierwszych kilku dni spędzonych pod czujnym okiem opiekunów w żłobku.

Współczesne żłobki nie przypominają już tych sprzed wielu lat. Szczególnie żłobki prywatne dokładają wszelkich starań, by ich placówki w stu procentach spełniały oczekiwania zarówno dzieci, jak i rodziców.

Psychologowie przestrzegają jednak przed zbyt wczesnym zapisywaniem dzieci do żłobków. Dziecko powinno ukończyć przynajmniej rok, zanim zdecydujemy się na ten poważny krok. Co więcej, niekiedy zaleca się wręcz, by maluch pozostawał pod opieką rodzica, dziadków lub innej bliskiej osoby przynajmniej do trzeciego roku życia. Warto jednak dodać, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Są dzieciaki, które przed 3. rokiem życia są bardzo otwarte na kontakt z innymi osobami i bez żadnych obaw wchodzą w interakcje z rówieśnikami. W tym przypadku liczy się wyczucie i jak najlepsze poznanie potrzeb dziecka.

Z całą pewnością pobyt w żłobku znacznie szybciej nabędzie obycia w interakcjach społecznych. W grupie rówieśników maluch zyska pierwsze przyjaźnie, nauczy się radzić z pierwszymi problemami i dzielić się zabawkami. Stanie się bardziej samodzielne, niezależne, a jednocześnie pewne siebie. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy maluch będzie czuć się w żłobku dobrze, minie uczucie opuszczenia i zagubienia w gronie obcych mu ludzi. Trzeba więc bardzo dobrze wyczuć moment, kiedy dziecko będzie gotowe na żłobek. W innym przypadku jego reakcja będzie negatywna, a nawet może wytworzyć się ogólna niechęć do placówek opiekuńczo-edukacyjnych.

Bardzo ważna jest przy tym odpowiednia współpraca rodziców z pedagogami i opiekunami. Szczególnie na początku rodzice powinni na bieżąco monitorować zachowanie i reakcje swojego malucha podczas jego pobytu w żłóbku.