Optyka – Klub Małych Przyrodników

Poniedziałkowe zajęcia Klubu Małych Przyrodników jak zawsze pełne są niesamowitych doświadczeń. W tym tygodniu dzieci poznały iluzje optyczne. Podczas zajęć dowiedziały się czy kolory istnieją oraz, że to światło emituje kolory. Dzięki okularom z siatką dyfrakcyjną miały okazję osobiście tego doświadczyć. Dzieci dowiedziały się również, że zestawianie ze sobą różnych barw i kształtów, wpływa na postrzeganie i odbieranie ich przez ludzkie oko. Za pomocą okularów z kolorowymi szkiełkami dzieci mieszały barwy wymieniając kolorowe wkłady tak, aby powstały nowe kolory. Kolejną atrakcją była zabawa z peryskopem. Przedszkolaki dowiedziały się, czym jest peryskop oraz do czego służy, a także oglądały świat za pomocą tego urządzenia. Ciekawym doświadczeniem były również eksperymenty przy zgaszonym świetle. Za pomocą latarek w trzech kolorach oraz szkiełek w różnych kształtach dzieci poznały odpowiedź na pytanie, co to jest skupienie i rozproszenie światła oraz jak za pomocą światła można zrobić tęczę. Na koniec zajęć dzieci świetnie się bawiły kolorowymi bączkami, które wirując mieszały kolory oraz tworzyły piękne wzory.