Wilk syty i owca cała – działalność charytatywna przedszkola

Działalność charytatywna przedszkola

W jednym z artykułów przedstawiliśmy postać patrona naszego przedszkola: świętego Franciszka z Asyżu. Jak mogliście się tam dowiedzieć, jest on blisko związany ze zwierzętami. Szczególną historię stanowi zaś jego spotkanie z pewnym wilkiem.

Aby utrwalić w postawach naszych podopiecznych szacunek do środowiska, jakie nas otacza i w zgodzie z którym człowiek powinien żyć, zdecydowaliśmy się na (być może) niezbyt powszechną praktykę, ale zapewne słuszną. Przedstawiamy Państwu projekt światowej organizacji WWF, w którym Niepubliczne Przedszkole Promyk bierze udział.

Inspirując się szczególnym związkiem świętego Franciszka ze zwierzętami, objęliśmy naszym “patronatem” wilki żyjące w Polsce. Oczywiście wilki zwykle przedstawiane są w słabym świetle, ale warto, chociażby z samego szacunku do dzieła stworzenia, nieco te zwierzęta oddemonizować. Wilki to istoty, które w swojej naturze nie są ani lepsze, ani gorsze, bo dlaczego mielibyśmy oceniać projekty Stwórcy? Człowiek natomiast dysponuje intelektem i to od niego zależy jak podzieli się jedną ziemią, na jednej planecie z różnymi gatunkami.

Mogą pojawić się zaraz argumenty, że wilki rzekomo są szkodnikami, ale jest to mylne przekonanie. Najważniejsze jest, aby zachować pewną równowagę w przyrodzie. Aby człowiek był bezpieczny ale też, żeby nie zagrażał rzadkim gatunkom zwierząt.

Organizacja WWF

Projekt WWF zapewnia przede wszystkim właśnie bezpieczeństwo i komfort życia obu stron – wilczej i ludzkiej. Nie tylko zapewnia wilkom nienaruszalność ich naturalnego środowiska, w którym mieszkają, ale też przy pomocy m.in. elektrycznych pastuchów, zapobiega się przechodzeniu dzikich zwierząt na tereny zamieszkałe przez ludzi i nie dopuszcza się do ataków wilków na gospodarstwa.

Ogromne znaczenie ma także walka z nielegalnymi myśliwymi i kłusownikami. Warto wiedzieć, że w lasach kłusownicy pozostawiają wnyki i sidła, które są niebezpieczne także dla ludzi spacerujących po lesie. Niestety w przypadku, kiedy małe dziecko wchodzi w nielegalnie rozstawione wnyki, kończy się to poważnymi zranieniami a nawet kalectwem. Przytaczamy tu niestety mało znane, smutne przysłowie: “Wilk morduje dla strawy, człowiek dla zabawy”. Dlatego też szczególnie cieszymy się, że działalność WWF Polska bierze pod uwagę nie tylko dobro dzikich zwierząt, ale także ludzi i środowiska w ogóle, a przede wszystkim walczy z okrucieństwem i bezmyślnością ze strony nieodpowiedzialnych osób.

Pobierz darmowego e-booka

Na stronie WWF dostępna jest darmowa elektroniczna wersja książki o wilkach i ich naturze, bez czynienia z nich jedynie symbolu zła i bez niepotrzebnego straszenia dzieci tymi zwierzętami. Sądzimy, że starszaki chętnie wysłuchają takiej innej bajki o wilku.
Pobierz książkę: Wilk Ambaras.

wilk2