Czy warto uczyć przedszkolaka języków obcych?

Czeskie przysłowie głosi, że każdy nowy język daje nam nowe życie. Naukowcy natomiast udowodnili, że kontakt z językiem obcym w okresie niemowlęctwa przyczynia się do szybszej nauki danego języka w przyszłości. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej rodziców zabiega o to, by ich dzieci już od najmłodszych lat uczyły się języków obcych. Wczesna edukacja lingwistyczna to najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka.

Najpopularniejszym językiem obcym, którego dzieci mogą uczyć się w przedszkolach, jest oczywiście język angielski. Współcześnie nawet najmłodsze dzieci mają spontaniczny kontakt z tym językiem na co dzień, podczas słuchania muzyki wraz z rodzicami czy oglądania telewizji, a nawet niektórych filmów animowanych dla dzieci. Warto więc zadbać o to, aby ten spontaniczny odbiór angielskiego był nieco bardziej usystematyzowany i świadomy. Z tego też powodu coraz więcej rodziców sprawdza, czy w ofercie wybranego przedszkola znajdują się również zajęcia z języka angielskiego przeprowadzane przez profesjonalnego lektora lub native speakera.

Nauka języka obcego przez dzieci

Każde przedszkole prywatne przede wszystkim realizuje tzw. podstawę programową, ale w zakresie podstawowym coraz częściej pojawiają się również zajęcia z języka angielskiego. Lektor lub native speaker odgrywa ważną rolę w lingwistycznej edukacji maluchów. Komunikuje się z nimi w języku obcym podczas zajęć, zabaw i gier.

Kształcenie umiejętności językowych opiera się na regularnym i swobodnym kontakcie z obcym słownictwem. Już od najmłodszych lat dzieci mają możliwość rozwijać swoje kompetencje językowe, co stanowi bardzo mocny fundament dla ich późniejszej edukacji.

Korzyści z zajęć językowych dla przedszkolaków

Główną zaletą jest oczywiście możliwość skutecznej nauki języka obcego przez dzieci. Co więcej, edukacja językowa ma ogromne znaczenie dla ogólnego rozwoju dziecka. Mając styczność z jednym językiem obcym, w przyszłości dziecku dużo łatwiej będzie uczyć się kolejnych. Taka umiejętność może wpłynąć na jego sukcesy edukacyjne, a także życie zawodowe.