Ferie w mieście

Nie każdy z nas wyjedzie na ferie w góry lub nad morze. Przedszkole Promyk zapewnia zajęcia dla dzieci, także w okresie ferii zimowych oraz wakacji letnich. Warto jednak zapoznać się dodatkowo z możliwościami, jakie daje miasto w tym zimowym czasie.

To nieprawda, że z przedszkolakiem zimą najlepiej jest zaszyć się w domowych pieleszach. Nie jesteśmy skazani na długie miesiące prac plastycznych i czytania książek w domu. To oczywiście dobre zajęcia, ale możemy dla odmiany wyjść na spacer, który wcale nie musi być nudny. Jedynym problemem może być smog, dlatego zachęcamy do monitorowania stanu powietrza i korzystania z pogody, kiedy to tylko możliwe. Tutaj znajdziecie mapę jakości powietrza w Warszawie.

Pamiętajmy, że każdorazowe wyjście na spacer, to okazja do doskonalenia u maluchów czynności samoobsługowych, takich jak: zakładanie butów, czapki, kurtki, szalika itp. Im częściej będziemy wychodzić z domu, tym łatwiej będzie dziecku gdy już pójdzie do szkoły.

Przebywanie na powietrzu poprawia krążenie, dotlenia organizm, a przez to pobudza apetyt, wspiera wzrost i ogólny rozwój dziecka. Nawet najlepiej skomponowana dieta musi być wsparta aktywnością fizyczną – dopiero wtedy w pełni przyswajamy wartości odżywcze z pożywienia.

Skoro place zabaw są skute lodem, zachęcamy, aby udać się na spacer do parku. Tam można m.in. obserwować z dzieckiem zwierzęta, np.: ptaki, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów. Rozróżnianie kawki, sroki, wrony i gawrona to doskonałe ćwiczenie na pamięć i spostrzegawczość u maluchów. A czy Ty umiesz odróżnić wronę od gawrona? Zabawcie się na spacerze w “sokole oko” – ciekawe, kto wypatrzy więcej ukrytych zwierząt. Jeśli chcecie, zabierzcie ze sobą różne nasiona, którymi będzie można karmić kaczki. Pamiętajmy przy tym, że nie karmimy ptaków zepsutym chlebem.

Poza obserwacjami zimowej przyrody, jeśli wybierzecie na niedzielny spacer Łazienki Królewskie, będziecie mogli podziwiać zabytki architektury i ciekawe rzeźby. Może uda wam się odnaleźć rzeźbę śpiącego psa? To jeden z piękniejszych europejskich parków miejskich. Warszawskie Stare Miasto także zaprasza – odwiedźcie Zaczarowanego Misia przed wejściem do kościoła Matki Bożej Łaskawej. Opowiedzcie dziecku legendę z nim związaną, lub pozwólcie dziecku samemu wymyślić historię tego uśmiechniętego niedźwiedzia. Historię rzeźby, legendę oraz kilka słów o wybitnym rzeźbiarzu znajdziecie tutaj.

Przydatne wskazówki:

  • zabierz ze sobą termos z ciepłą herbatą z miodem i cytryną
  • zabezpiecz skórę twarzy i ust kremem ochronnym
  • weź do torby rękawiczki na zmianę
  • zdrową przekąską będą suszone owoce (np. rodzynki, żurawina, morele)
  • zaproś na wspólny spacer sąsiadów lub kogoś z przedszkola
  • unikaj bardzo wietrznej pogody i silnych opadów
  • bądź na bieżąco i śledź aktualne wydarzenia w mieście

 

snow 1217124 1024x683 - Ferie w mieście