Skip to content

Jak sprawdzić NIP i do czego służy

Spis treści

Podatnicy i płatnicy w kontaktach z administracją podatkową, głównie z urzędem skarbowym, posługują się różnymi identyfikatorami. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, jest to zazwyczaj numer identyfikacji podatkowej, w skrócie NIP. Dowiedzmy się, kto nadaje numer NIP, z ilu cyfr powinien się on składać oraz jak sprawdzić numer NIP bez wychodzenia z domu.

NIP istnieje od 1996 roku. W ciągu kolejnych 15 lat nadawano go zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom fizycznym.

Aby otrzymać ten numer, należy zarejestrować się w lokalnym urzędzie gminy. W większości przypadków można to zrobić za pośrednictwem lokalnego urzędu skarbowego lub wypełniając formularz online. Można to zrobić w dowolnym momencie w ciągu roku. Jeśli jednak chcesz uzyskać swój NIP przed 31 grudnia danego roku, musisz to zrobić przed 1 stycznia tego roku.

Jeśli chcesz nadać swój NIP po 31 grudnia danego roku, musisz to zrobić do 1 lutego tego samego roku. W przypadku niedotrzymania tych terminów, rząd nałoży kary; jednakże kary te mogą zostać uchylone, jeśli są związane z klęską żywiołową lub innym nieprzewidzianym wydarzeniem, które uniemożliwia dotrzymanie tych terminów.

NIP jest unikalnym numerem nadawanym podatnikowi dożywotnio. Składa się on z 10 cyfr, z których:

 • 3 pierwsze cyfry stanowią kod urzędu skarbowego nadającego NIP.
 • Kolejne 6 cyfr to kombinacja cyfr przypisanych indywidualnie do podatnika.
 • Ostatnia cyfra stanowi numer kontrolny.

Numer NIP to unikalny numer identyfikujący podmioty gospodarcze nadawany przez Urząd Skarbowy.

W przeszłości numerem NIP posługiwały się zarówno osoby fizyczne, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Z czasem jednak uległo to zmianie i obecnie osoby fizyczne w kontaktach z organami podatkowymi posługują się wyłącznie numerem PESEL.

Za nadanie numeru NIP odpowiedzialny jest naczelnik urzędu skarbowego, a cała procedura odbywa się w trakcie rejestracji działalności gospodarczej. Ponadto NIP europejski jest nadawany podmiotom działającym na terenie Unii Europejskiej, dzięki czemu mogą one dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Aby uzyskać numer NIP, osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą musi złożyć wniosek o jego nadanie. Dokonuje się tego w trakcie zakładania działalności gospodarczej poprzez złożenie wniosku CEIDG-1.

Jeśli w ogóle nie wiesz, czy masz NIP, możesz go zweryfikować. Jak sprawdzić numer NIP? W tym celu możesz udać się do odpowiedniego urzędu skarbowego z prośbą o wystawienie czeku. Możesz również ubiegać się o zaświadczenie NIP w urzędzie skarbowym. Zdarza się, że ktoś podał Ci numer NIP, ale nie masz pewności, czy jest poprawny. Jak sprawdzić numer NIP firmy zewnętrznej? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w bazie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej . Jedyne, co jest wymagane do tego typu weryfikacji to numer REGON, nazwa firmy lub adres siedziby.

3 komentarze

 1. Krystian
  3 czerwca 2022 @ 09:52

  To jest bardzo dobra informacja, że istnieje baza numeryczna NIP, można sprawdzić dane na różne sposoby. Można to zrobić w wielu miejscach: na stronie internetowej lub w swoim telefonie.

 2. Hela
  3 czerwca 2022 @ 09:55

  Każdy podatnik niemal automatycznie ma na dłoni numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej), który jest wymagany do wielu formularzy i procedur administracyjnych. Bardzo wygodna baza numerów NIP do ewaluacji, zawierająca pozycje z liczbami oraz kodami, szczegółowa kartoteka firm, informacje o regionie i miejscowościach.

 3. Julia
  9 czerwca 2022 @ 16:31

  To bardzo ekscytujące! Cieszę się, że mogę bez problemu znaleźć numer NIP i zweryfikować go w centralnym rejestrze.

Dodaj komentarz