Skip to content

Jakie mogą być powody braku seksu w małżeństwie?

Spis treści

Znaczenie seksu w związku jest często wyolbrzymiane, niemniej jednak jest on ważnym elementem bliskiej relacji. Po pewnym czasie prawdopodobnie nie będziecie lądować w łóżku tak często jak na samym początku. Jednak, o ile nie zdecydujecie się na „biały związek”, seks powinien być ważną częścią waszego życia i powinniście starać się regularnie znajdować na niego czas.

Wiele par stwierdza, że ich związek jest w złym stanie, gdy pasja i atrakcja między nimi zaczyna zanikać. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli byli razem przez długi czas. Kiedy dwoje ludzi po raz pierwszy zaczyna się umawiać, często są podekscytowani i przyciągani do siebie, ale z czasem początkowe podniecenie może się zużyć, a oni mogą znaleźć się z coraz mniejszym pragnieniem seksualnym dla siebie.

Jeśli chcesz, aby twój związek trwał, ważne jest, aby oboje rozumieli, co powoduje ten spadek atrakcyjności seksualnej, więc możesz pracować razem, aby spróbować to naprawić.

Seks jest podstawową potrzebą człowieka, a osoby doświadczające awersji seksualnej często nie są w stanie jej zaspokoić. Prowadzi to do uczucia samotności i izolacji, a także depresji i lęku.

Przyczyny awersji seksualnej różnią się w zależności od osoby. W niektórych przypadkach może to być spowodowane traumą z przeszłości lub niezadowoleniem z poprzednich związków.

W długotrwałych związkach okresy słabnącej aktywności seksualnej są normalne. Pojawiają się one, gdy w życie wkradają się problemy dnia codziennego, takie jak zmęczenie, stres czy nuda. Trudne sytuacje napotykane w życiu osobistym i zawodowym mogą powodować spadek libido u jednego lub obojga partnerów. Jeśli okresy słabnącej aktywności seksualnej są krótkotrwałe i zdarzają się raz na jakiś czas, nie należy się nimi przejmować.

Warto pamiętać, że nawet jeśli w waszym związku wszystko jest w porządku, to duża ilość pracy, stres czy nieprzyjemne sytuacje poza sferą prywatną prawdopodobnie odbiją się na waszym życiu seksualnym. Zmęczenie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, jest jedną z najczęstszych przyczyn spadku libido. Prowadzi to zazwyczaj do przerw w intymności fizycznej. Pamiętaj, że jeśli tego typu sytuacja nie zdarza się zbyt często Tobie lub Twojemu partnerowi, to najlepiej, abyście dali sobie nawzajem trochę czasu na relaks i zajęcie się sprawami, które dzieją się poza związkiem. Jeśli któreś z Was nie radzi sobie ze stresem, nie bójcie się wizyty u specjalisty.

Niewierność jest dla wielu osób trudnym tematem do rozmowy. Kiedy partner był niewierny, drugiej osobie może być trudno ponownie zaufać swojemu partnerowi i powrócić do zdrowej relacji seksualnej. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy temat został „zamieciony pod dywan” i jedna osoba nie poradziła sobie z odbudowaniem zaufania do swojego partnera.

Jeśli któraś ze stron związku dopuściła się w przeszłości niewierności, druga osoba może odczuwać lęk lub niechęć do fizycznej intymności. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy temat został „zamieciony pod dywan”, a jedna osoba nie poradziła sobie z odbudową zaufania do partnera. Takie nieprzepracowane emocje mogą powodować podświadomy lęk przed intymnością. Często najlepszym wyjściem z tego typu sytuacji jest wizyta u specjalisty, najlepiej w formie terapii małżeńskiej.

W niektórych sytuacjach jedna ze stron może odczuwać głęboki lęk przed zajściem w ciążę. Może to być związane z wydarzeniami z przeszłości lub niechęcią do idei macierzyństwa. W takiej sytuacji ważne jest, aby szczerze porozmawiać z partnerem o tym, co spowodowało takie odczucia, a następnie udać się do seksuologa, który pomoże wam przepracować ten lęk.

Niestety, jeśli do związku wkrada się obojętność i któreś z partnerów nie wykazuje zainteresowania kontaktem fizycznym ze sobą (lub nawet nie wykazuje zainteresowania uprawianiem seksu), to taki stan rzeczy może przełożyć się również na brak ochoty na kontakt fizyczny i stosunek. To znak, że nad związkiem trzeba mocno popracować, bo obojętność i brak kontaktu fizycznego to bardzo szybka droga do oddalenia się od siebie.

Zdarza się, że po przeżyciu traumatycznego wydarzenia związanego z seksualnością lub intymnością z drugą osobą, trudno jest wyjść z bariery przed współżyciem. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który może wdrożyć odpowiednią terapię.

Podsumowując, najlepszym sposobem na przepracowanie w sobie awersji seksualnej jest wizyta u specjalisty. Doświadczony seksuolog lub psychoterapeuta będzie wiedział, jakie kroki powinieneś podjąć, aby znów czuć się bezpiecznie podczas stosunku fizycznego. Potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci przejść przez ten proces i upewni się, że jesteś nie tylko bezpieczny fizycznie, ale także emocjonalnie.

3 komentarze

 1. Jarek
  13 lipca 2022 @ 16:23

  To super, że jest taki artykuł, który informuje mnie o powodach braku seksu w związku. Jest to bardzo pomocne, ponieważ można przy pojawieniu się konkretnego przypadku, wiedzieć, że w następstwie jest brak seksu.

 2. Leszek
  13 lipca 2022 @ 16:30

  Widzę, że artykuł jest bardzo szczegółowo traktowany o powodach braku seksu.

  Chciałem zwrócić waszą uwagę na nową stronę z usługami seksualnymi https://sexnatelefon.com.pl, na którą się natknąłem. Myślę, że wiele osób zainteresują usługi oferowane na tej stronie.

 3. Franek
  13 lipca 2022 @ 16:34

  Ale super, że polecasz tę stronkę, chętnie z niej skorzystam. Są usługi, które na pewno mnie zainteresują.

Dodaj komentarz