Kalendarz adwentowy

Dla wielu z nas kalendarz adwentowy to przyjemne wspomnienie z dzieciństwa, ale wiele osób nie pamięta o tym pięknym przedświątecznym zwyczaju.

Tradycja kalendarza adwentowego jest stosunkowo młoda. Wywodzi się z XIX w. z Niemiec, dziś jest popularna w wielu krajach na całym świecie.

Przeważnie kalendarz adwentowy jest panelem z otwieranymi ponumerowanymi okienkami, o ułożeniu losowym. W 24 okienkach ukryte są zazwyczaj czekoladki, często o różnych kształtach.

Dlaczego kalendarz adwentowy jest tradycją wartą podtrzymania?

Przede wszystkim pozwala on wejść w klimat oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia. W kościołach obecne są wieńce adwentowe, a w domach takie właśnie kolorowe kalendarze z ilustracją ze świątecznymi motywami.

24 okienka są rozmieszczone losowo. Odnajdywanie właściwego numerka ćwiczy spostrzegawczość. Niektóre kalendarze są zaprojektowane naprawdę interesujące i tylko sokole oko potrafi dostrzec ukryte okienka.

Codzienne otwieranie kolejnego okienka pozwala trenować dyscyplinę oraz cierpliwość. Każdego dnia można zjeść tylko jedną czekoladkę.

Lepsi producenci zadbają o to, aby w każdym okienku znalazła się inna czekoladka. To wspaniale podsyca ciekawość dziecka. Jednego dnia zje czekoladkę w kształcie bucika, innego w kształcie misia, następnego dnia, w kształcie sanek itd. Wszystkie kształty nawiązują do motywów bożonarodzeniowych.

Przezwyciężanie pokus i przestrzeganie zasad. Nie można zjeść więcej niż jedną czekoladkę dziennie i nie można podglądać, jakie czekoladki są w kolejnych okienkach. Dla małego dziecka te zasady mogą być naprawdę trudne do zaakceptowania i właśnie dlatego jest to praktyka godna polecenia. Niektórym małym spryciarzom udaje się podejrzeć kolejne okienka niepostrzeżenie.

Pomysł na kalendarz adwentowy:

Spróbujcie wykonać własnoręcznie kalendarz adwentowy z małych pudełeczek, w których zostaną ukryte czekoladki, żelki lub naklejki (alternatywa szczególnie dobra dla diabetyków).

Adventkalender andrea 1024x768 - Kalendarz adwentowy