Książki dla przedszkolaków – Zabierz książkę na wakacje!

Wakacje to wspaniała okazja do tego, żeby oderwać się na dłuższy czas od elektroniki. Wszyscy wiemy, że długotrwałe patrzenie w ekrany telewizorów, tabletów i smartfonów jest szkodliwe, a mimo to wiele osób bagatelizuje ten problem. Dzisiaj popularne są różnego rodzaju sprzęty i konsole, które zastępują książki, gry planszowe czy kolorowanki. Wybraliśmy dla was najlepsze książki dla przedszkolaków – zabierzcie je ze sobą na wakacje.

Jadąc na wakacje, w miarę możliwości zostawmy urządzenia elektroniczne w domu. To jest czas, kiedy możemy zadbać o to, żeby zabawy “bez prądu” były równie atrakcyjne, co najnowsze gry i bajki.

Przede wszystkim aktywność!

W skandynawski mstylu, spędzajmy jak najwięcej czasu na powietrzu! Pamiętajmy, że nie ma złej pogody – jest tylko niewłaściwie dobrane ubranie. Zatrzymać nas w domu powinny jedynie silne nawałnice i groźny wiatr. Jeśli tylko pozwala na to pogoda idźcie na spacer, szukajcie nowych ścieżek, odkrywajcie razem z dzieckiem najbliższą okolicę.

Jeśli nie masz pomysłu, jak bawić się piłką, twoje dziecko na pewno Ci podsunie kilka swoich ulubionych zabaw.

Poznajcie nowych znajomych.

Wakacyjny wyjazd to świetna okazja na ćwiczenie umiejętności interpersonalnych. Wchodzimy w nowe środowisko, gdzie nie ma kolegów znanych z przedszkola, warto jest jednak zawrzeć nowe znajomości, a to wcale nie jest łatwe! Dziecko może się wstydzić, a nawet bać obcych ludzi. Uszanuj to i pomóż mu pokonać tę barierę.

Kiedy pada dzieci się nie nudzą.

A co, jeśli pogoda naprawdę nas nie rozpieszcza i długi letni dzień trzeba rzeczywiście spędzić w pokoju?

Po pierwsze, w naszym plecaku powinny się znaleźć proste gry planszowe typu “Chińczyk” lub “Warcaby”. Gry te uczą dyscypliny, cierpliwości, prostych zasad i logicznego działania.

Po drugie spakujmy też kolorowanki i kredki. To bardzo ważne jest, aby nie podawać dziecku dla zabicia czasu kolorowanek dostępnych na smartfonach. Zauważ, że stukanie palcem po ekranie to niezbyt wybitna umiejętność. Wakacyjny czas bez elektroniki jest idealny na to, aby poćwiczyć koordynację oko-ręka i motorykę małą. Szczególnie polecam te zeszyty, w których poza kolorowankami są też labirynty, zadania typu połącz kropki i inne, które maluch może wykonać sam lub z pomocą rodzica. Takie ćwiczenia ułatwią dziecku późniejszą naukę pisania.

W wakacyjnej walizce nie może też zabraknąć oczywiście książki! Mamy dla Was kilka propozycji:

“Felek i Tola na wyspie” Sylvii Vanden Heede, to wyjątkowa książka, którą szczególnie polecamy! Warto zwrócić uwagę na innowacyjny sposób zapisu tekstu (większy i mniejszy rozmiar liter), który jest łatwy do zinterpretowania przez rodziców, a potem przez starsze dziecko, które uczy się już czytać samodzielnie. Pozycja zdecydowanie pozostanie na Waszej półce na lata. Ciepła sceneria, w której toczy się akcja, w sam raz wpisuje się w wakacyjny klimat. Klasyczne piękne ilustracje pobudzą wyobraźnię i spodobają się także dorosłym. Indonezyjski ilustrator Thé Tjong-Khing daleki jest od nowoczesnego kiczu. Historia jest zabawna, ciekawa i wzruszająca – jeśli spodoba wam się ta część, sięgnijcie po inne tytuły z tej serii.

“Klub małych podróżników – podróże dookoła Polski i podróże dookoła świata” Joanny Myjak, to świetne książki z ćwiczeniami dla najmłodszych w sam raz na wakacyjne podróże. Ilustracje są czytelne, zadania ciekawe a książka bardzo dobrze opracowana. Małe dziecko poznaje najważniejsze symbole miast w Polsce i państw na Świecie. Zapamiętuje najważniejsze informacje przyrodnicze, geograficzne i kulturowe. Dzieci szczególnie ucieszą zadania z naklejkami dołączonymi do książek.

“Kot Prot” Dr. Seuss, wydanie z płytą CD z wydawnictwa Media Rodzina, na pewno przyda się Wam podczas podróży samochodem. Jeśli jeszcze nie znacie tego zwariowanego kota, to naprawdę omija Was wielka frajda. Tłumaczenie Stanisława Barańczaka to istny majstersztyk. Został zachowany rytm, jakość i humor oryginalnego tekstu. Na płycie CD znajdziecie także angielską wersję oryginalnego tekstu, co pomoże oswoić się z językiem obcym, nawet jeśli nie zrozumie się od razu wszystkiego. Płyta ta długo się nie znudzi i ułatwi naukę podstawowych 220 słów w języku angielskim.

promyk wakacje - Książki dla przedszkolaków - Zabierz książkę na wakacje!