Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Technika czytania

Miejsce jest ważne. Jeżeli wybieramy biurko lub stolik, blat powinien mieć jasny, najlepiej biały kolor, gładką teksturę (jednolity kolor bez wzorków). Zabierzmy z niego niepotrzebne przedmioty, kredki, papierki, zabawki, bibeloty.

Czytając dziecku, w miarę naszych możliwości zwracamy uwagę na dykcję. Nie spieszymy się. Jeżeli wydaje się nam, że w tekście pojawia się niezrozumiałe dla dziecka nowe słowo, zatrzymajmy się, wyjaśnijmy co ono oznacza i ponownie przeczytajmy zdanie, w którym jest ono użyte. Wracając następnego dnia do książki sprawdzamy, czy dziecko zapamiętało jego znaczenie.

Wybór książek

Ogromna szkoda, że współczesne wydawnictwa rzadko dbają o dobór pięknych ilustracji. Na szczęście na rynku dostępne są wznowienia pozycji z ilustracjami światowej sławy i najwyższej klasy rysowników. Poza klasyką dziecięcą (Pinokio, Kubuś Puchatek, wiersze Jana Brzechwy) warto zapoznać się z paroma nowymi seriami.

Książeczki edukacyjne

madra mysz - Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Najlepszą serią wydawniczą wg naszego wyboru jest Mądra Mysz wydawnictwa Media Rodzina.

Jest to odpowiedź autorów na potrzeby dzieci w wieku:

  • od 2 lat (oglądanie obrazków, nazywanie rzeczy, koncentracja uwagi na szczegółach, słuchanie czytającego rodzica)
  • 3-6 lat (słuchanie ze zrozumieniem, poznawanie zawodów, sytuacji życiowych, emocji, zapamiętywanie nowych wyrazów i nazw specjalistycznych urządzeń)
  • 7 lat i starsze dzieci (początki samodzielnego czytania, utrwalenie wiadomości dotyczących zawodów, urządzeń, pojazdów specjalistycznych)

Seria Mądra Mysz wydała tytuły zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek.

  • Porusza tematy życiowe, takie jak: wizyta u dentysty, pobyt w szpitalu, narodziny rodzeństwa, utrzymanie zwierzątka domowego, rozmowa z nieznajomym, zgubienie się w sklepie.
  • Omawia szczegółowo różne zawody i pracę osób takich jak: budowniczy, piekarz, marynarz, strażak, policjant, weterynarz, pielęgniarka. Niektóre informacje mogą być interesujące także dla osób dorosłych.
  • W tych niedużych książeczkach można dowiedzieć się jak przebiega budowa domu, drogi, jak prowadzi się restaurację lub księgarnię, jak nauczyć się pływania lub zostać baletnicą.
  • Teksty są zredagowane w taki sposób, że w różnym stopniu są zrozumiałe już przez najmłodsze dzieci. Autorzy zdecydowali się (słusznie) na używanie specjalistycznych nazw (agregat prądotwórczy, pogłębiarka) i bogatego słownictwa, co przy wyjątkowych ilustracjach daje obraz czytelny i zrozumiały, a zarazem fascynujący dla małych pasjonatów.
  • Ilustracje są wykonane w dobrym, pogodnym stylu i z ogromną dbałością o szczegóły.

Książki te przekazują mnóstwo pozytywnych cech i emocji takich jak: szacunek do drugiego człowieka i jego zawodu, chęć samodoskonalenia się, miłość do rodzinny, koleżeństwo, pracowitość, ekologia.

Ich bardzo przystępna cena czyni je pozycją obowiązkową na półce każdego dziecka.

Dodatkowo naszą uwagę zwróciły książki wydawnictwa Dwie Siostry.
mam oko na litery - Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Wydane na sztywnych kartkach z niebanalnymi ilustracjami. Doskonale nadają się do poprowadzenia konwersacji z dzieckiem i ćwiczenia jego wypowiedzi oraz koncentracji uwagi. Coś dla kreatywnych rodziców.

Szczególnie warte polecenia są tytuły: “Mam oko na litery” (połączone z nauką liczenia poznawanie i zapamiętywanie liter w bardzo ciekawy sposób (np.: Znajdź na obrazku 39 rzeczy na literę “P”) oraz “Mam oko na liczby” (np.: Znajdź na obrazku cztery takie same rzeczy).

Książki te są wydane bardzo porządnie i z pewnością posłużą więcej niż jednemu dziecku.

Książki z zadaniami

Absolutną rewelacją są książki z zadaniami. Szczerze polecamy Bazgrolopedię od wydawnictwa Solis.

bazgrolopedia01 - Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym
Bazgrolopedia Dinozaury – Wydawnictwo SOLIS Andrzej Koper.

Możemy wybrać Bazgrolopedię dla dziewczynek lub dla chłopców, ale nasz zachwyt wywołała Bazgrolopedia – Dinozaury.

Genialna pod względem merytorycznym, wyjątkowa od strony redakcji. Łączy w sobie zarówno ilustracje kolorowe, fotografie, jak i kolorowanki, ilustracje do uzupełnienia kreatywnego, teksty z fachową wiedzą encyklopedyczną napisane językiem niebanalnym, ale dostosowanym do małego odbiorcy.

Książka ta jest przezabawna i bawi zarówno dzieci jak i rodziców. Mnogość zadań, jakie zapewnia, sprawi, że na pewno długo się ona nie znudzi, a dziecko chętnie będzie do niej wracało nawet po ich wykonaniu.

Jest to zdecydowanie najlepszy prezent dla każdego miłośnika dinozaurów i pasjonata prehistorii.

Świetnie jest także rozwiązana prezentacja trudniejszych długich nazw tych pradawnych gadów. Autorzy dzięki zastosowaniu podziału trudnych wyrazów na sylaby uczynili tę książkę przyjazną dziecku i czytającym ją rodzicom.

Gratulujemy autorom poczucia humoru i dziękujemy za mnóstwo świetnie spędzonego czasu poświęconego wspólnemu wykonywaniu kolejnych zadań.

Własna książka

Być może spodoba się waszemu dziecku pomysł na zaprojektowanie i własnoręczne wykonanie jego własnej książki. Młodszemu dziecku rodzic może pomóc w zapisaniu krótszych tekstów.

Wykonanie własnej książki pozwoli poznać i zapamiętać jej budowę. Dziecko dowie się kim jest autor – pisarz, kim jest ilustrator, gdzie powinien być spis treści i strona tytułowa.

Dodatkowo okładkę książki można wspólnie ozdobić tak, żeby stała się ona bardzo wyjątkowa (np tkaniną, tasiemką lub papierem kolorowym).

Taka książka to świetna pamiątka lub prezent na dzień matki, ojca, babci lub dziadka. Po latach będzie można do niej wrócić i ze wzruszeniem przypomnieć sobie fantastyczny świat wyobraźni jej małego autora.

kot ze skrzydlami - Najlepsze książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Książki w przedszkolu

W grupach przedszkolnych, “Promyk” prowadzi zajęcia z bajkoterapii 2x w tygodniu. Tutaj możesz zapoznać się z naszym planem zajęć podstawowych, wśród których jest bajkoterapia.

W grupie żłobkowej, zajęcia z książkami odbywają się w poniedziałki i czwartki. Tutaj znajdziesz plan zajęć grupy żłobkowej.

Zobaczcie też, w jaki sposób wychowawcy w przedszkolu “Promyk” pracują z książkami już z najmłodszymi dziećmi w grupie żłobkowej. Zajęcia w grupie ptaszków – bajki i bajeczki.