Oddanie dziecka to żłobka – to nic strasznego! Sprawdź dlaczego

Kiedyś żłobek kojarzył się ze wszystkim, co najgorsze. Wszyscy wypowiadali opinie, że to taka przechowalnia, w której nikt nie zajmuje się dziećmi. Mamy oddawały swoje pociechy do żłobków pełne obaw, czy maluchy poradzą sobie z rozłąką, z obcym miejscem i nieznanymi ludźmi. Współcześnie taki obraz żłobka, to pieśń przeszłości. Obecnie zalety żłobka, w którym dzieci oprócz opieki mają mnóstwo dodatkowych zajęć edukacyjnych, są nieocenione.

Odpowiednia adaptacja

Wiele mam uważa, że nie ma odpowiedniego momentu, żeby oddać dziecko do żłobka, bo maluchowi najlepiej jest w domu z mamą. Już jednak dwulatek uczy się bawić z rówieśnikami i potrzebuje towarzystwa innych dzieci. Dlatego warto dziecko zostawiać w żłobku nawet na trzy godziny, co pozwoli na nawiązanie pierwszych społecznych relacji. Przed ty ważnym krokiem warto iść z dzieckiem na zajęcia adaptacyjne. Dzięki nim pierwsze kroki w żłobku dziecko może stawiać pod okiem jednego z rodziców. Ma dzięki temu poczucie bezpieczeństwa, które ułatwia odnalezienie się w grupie i zyskanie jej akceptacji. Po zaliczeniu tego etapu łatwiej przejść do kolejnego, czyli pozostawania malucha w żłobku bez rodziców.

Nauka samodzielności i poznawanie rówieśników

W żłobku, w towarzystwie rówieśników dziecko szybciej staje się samodzielne, ponieważ próbuje naśladować innych. Szybciej odzwyczaja się od smoczka i od pieluch, korzysta za sztućców, z nocnika i próbuje się samo ubierać. W domu wszystkie te umiejętności przychodzą trudniej. Dlaczego? Rodzice, chcąc przyspieszyć powolne ruchy dzieci, nieświadomie je wyręczają, opóźniając tym samym nauczenie się pewnych zachowań. Ponadto w żłobku, wśród rówieśników dziecko nauczy się współpracy, empatii, szacunku do innych, ale również walczenia o swoje i rozwiązywania konfliktów. Dodatkowo w towarzystwie innych dzieci, maluch uczy się jedzenia różnorodnych potraw. Należy dodać, ze wszystkie posiłki w profesjonalnych żłobkach są lekkostrawne, zdrowe, urozmaicone i nie za mocno przyprawione. Dostarczają też odpowiednią ilość warzyw i owoców, a z ich jedzeniem w domu często są problemy. Zaletą posyłania dziecka do żłobka są także odpowiednie zajęcia. Język angielski, zajęcia plastyczne, ćwiczenia ruchowe stymulują rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Maluchy słuchają bajek, tańczą, śpiewają, chodzą na plac zabaw, a odpowiednio dobrani opiekunowie cały czas urozmaicają im czas wspomagającymi aktywnościami i zabawami. Do tego dochodzą zajęcia dodatkowe – sensoplastyka czy zajęcia z logopedą. Ewentualne niepokojące zmiany w rozwoju dziecka ma szansę zostać od razu zauważone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Dlatego warto zasięgnąć wcześniej opinii innych rodziców na temat wybranego żłobka.