Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować malucha?

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu to przełomowy moment w jego życiu. Od tej pory będzie musiało spędzać kilka godzin dziennie w grupie rówieśników pod opieką przedszkolanki, która na początku jest dla dziecka obcą panią. Niektóre maluchy nie mogą się doczekać tego momentu, są podekscytowane i zaciekawione, inne od początku przejawiają lęki, boją się rozłąki z rodzicami i nowej sytuacji. W tym wpisie znajdziesz kilka rad, które ułatwią Wam łagodne przebrnięcie przez pierwszy dzień w przedszkolu.

Czego maluchy boją się w przedszkolu?

Zacznijmy od jak najdokładniejszego określenia tego, co wywołuje w dzieciach lęk. Przede wszystkim to, że będą musiały spędzić w przedszkolu nieznaną ilość czasu bez rodziców. Musimy sobie uświadomić, że dzieci żyją niejako poza czasem – nie wiedzą, ile to jest godzina, a ile 5. Lęk przed rozłąką z rodzicami to nie jedyna trudna rzecz, z którą będą musiały sobie dać radę. Strach budzi też nowe otoczenie, miejsce, które zupełnie nie przypomina domu. Sytuację pogarsza ogólny harmider, zamieszanie i hałas. Wszystko trzeba robić w grupie i nigdy nie można pobyć w samotności i ciszy. Oto główne elementy, które wywołują lęk w naszych maluchach.

Jak przetrwać pierwszy dzień?

Ucz samodzielności – jeszcze przed rozpoczęciem przygody z przedszkolem postaraj się nauczyć malucha jak największej samodzielności. Niech uczy się samodzielnie jeść, myć ręce, korzystać z toalety i ubierać. Nabranie tych umiejętności zwiększy jego pewność siebie w przedszkolu.

Bądź cierpliwym rodzicem, który wspiera malucha – pierwszego dnia w przedszkolu nie krzycz na dziecko i nie wyśmiewaj go, bądź wspierającym rodzicem i staraj się zrozumieć, w jak trudnej sytuacji znajduje się maluch.

Nie wychodź z przedszkola ukradkiem – nie można próbować wymknąć się z przedszkola niezauważonym przez dziecko, niezależnie jak trudne będzie Wasze rozstanie, maluch musi wiedzieć, że wychodzimy.

Pozwól zabierać dziecku ulubioną zabawkę – przez kilka pierwszych dni pozwól maluchowi zabierać ze sobą do przedszkola swoją ulubioną zabawkę. Ściskając ją i przytulając, maluch będzie czuł się raźniej.

Określ jasno, kiedy odbierzesz dziecko – nie możesz używać tutaj naszych dorosłych określeń czasu, czyli mówić mu, że odbierzesz go za cztery godziny, staraj się określić dokładnie, po jakich zajęciach zabierzesz malucha do domu (np. „przyjadę po Ciebie po obiedzie”).