Czytelnia Promyka – Czytanie dzieciom

W dzisiejszych czasach rodzice wolą dać dziecku smartfona lub wysyłają przed telewizor, żeby się czymś zajęło, niż poświęcić trochę czasu na przeczytanie mu bajki. W tym artykule chcemy pokazać jak ważną rolę odgrywa czytanie w rozwoju, a co za tym idzie w późniejszym życiu dziecka. Dodatkowo jest on wstępem do serii artykułów o literaturze zarówno dla dzieci jak i rodziców. Cyklicznie będziemy publikować tytuły książek warte polecenia.  

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego w żadnym stopniu nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. Należy pamiętać, żeby nie wykonywać tej czynności na przymus bo może mieć to odwrotny skutek. Trzeba wywołać u dziecka chęć do wspólnego czytania, do spędzania wieczorów przed zaśnięciem w taki właśnie sposób. Czytając, rodzic w zrozumiałym dla dziecka języku, przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Systematyka

Dzięki systematycznemu czytaniu, dziecko uczy się języka oraz zdobywa bogate słownictwo. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze.

Wyobraźnia

Należy wybierać książki, które pomogą dziecku w rozwijaniu logicznego myślenia, wiedzy i nauczaniu wartości. Jedną z najważniejszych cech naszego dziecka rozwijaną dzięki czytaniu jest wyobraźnia. To właśnie podczas czytania wyobraźnia dziecka rozwija się w największym stopniu. Czytając, dostarczamy dziecku treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wiedzę i wrażliwość moralną.

Proste potrzeby

Niestety, czytanie to nie jest potrzeba pierwszego rzędu, nie rodzimy się z nią. Musimy zatem zadbać o to, żeby nasze dziecko ją nabyło. Tylko dzięki czytaniu od najmłodszych lat jesteśmy w stanie wzbudzić w nim zapał do książek i sprawić, by czytało z przyjemnością w późniejszym czasie.

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)
Wychowanie przez czytanie” – Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska