Rozwój mowy u dziecka

Rozwój mowy u dziecka przebiega zawsze indywidualnie. Nie muszą nas niepokoić opóźnienia nie większe nić 6 miesięcy. Na rozwój mowy składa się rozumienie znaczenia słów, samodzielność składania wypowiedzi oraz właściwa wymowa głosek.

0-1 r.ż.

• Komunikacja głównie za pomocą krzyku i śmiechu.
  • Gaworzenie

1 r.ż

• Pierwsze pojedyncze wyrazy wymawiane niedokładnie: daj – dam – da, tak – ta, nie – ne, mama, tata, dada, baba

2 r.ż.

• Pojawiają się pierwsze zdania dwuwyrazowe, nadal niedokładnie wymawiane: Nie chcę – Ne ciem. Daj to – Dam to.

3 r.ż.

• Dziecko buduje zdania 3-4 wyrazowe, z niepoprawną formą gramatyczną: Mama da am. Nie chcę spać – Nie ciem pać.
  • Pod koniec 3 r.ż. dziecko może wyraźnie wymawiać głoski: s, z, c, dz, które wcześniej zastępowały zmiękczenia: ś, ź, ć, dź.
  • Dziecko trzyletnie może być rozumiane nie tylko przez najbliższych, ale też przez dalsze otoczenie.
  • Dziecko skraca wyrazy (może to trwać do 5 r.ż.): Kolano – lano. Szkoła – koła.

4 r.ż.

• Rozróżnia w zdaniach czas przeszły, teraźniejszy i przyszły.
  • Wymawia głoskę „R” jako: „J” lub „L” (może to trwać do 5 r.ż.)
  • Seplenienie fizjologiczne – zamienia głoski „SZ”, „CZ”, „DŻ” na „S”, „C” i „DZ”
  • W tym wieku dziecko zadaje wiele pytań

5 r.ż.

• Dziecko może, ale nie musi poprawnie wymawiać „R”
  • Pojawiają się wypowiedzi wielozdaniowe
  • Umie składać zdania w oparciu o przyczynę – skutek
  • Potrafi wyjaśnić swoimi słowami znaczenie różnych pojęć
  • Zauważa błędy w wymowie rówieśników i dorosłych

6 r.ż.

• W tym wieku dziecko powinno poprawnie wymawiać wszystkie głoski
  • Umie dzielić słowa na sylaby
  • Tworzy rymy
  • Wypowiada się poprawnie pod względem gramatycznym

Najczęstszą przyczyną nieprawidłowości w rozwoju mowy są:

• nieprawidłowości neurorozwojowe
  • wada słuchu
  • zaburzenia integracji sensorycznej
  • wada zgryzu
  • nieprawidłowa długość wędzidełka językowego
  • ssanie kciuka
  • krzywa przegroda nosowa
  • przerost migdałków
  • nieśmiałość

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju mowy Twojego dziecka, skonsultuj się z logopedą i laryngologiem.

W naszym przedszkolu, Specjalista Logopeda prowadzi logopedyczną terapię grupową raz w tygodniu oraz indywidualne zajęcia logopedyczne.

język