Widowiskowe eksperymenty – Klub Małych Przyrodników

Podczas poniedziałkowych warsztatów przyrodniczych dzieci z Niepublicznego Przedszkola “Promyk” przeprowadziły kilka ciekawych i widowiskowych eksperymentów. Pierwszym z nich był eksperyment “Znikający styropian”. Przedszkolaki rozpuszczały kawałki styropianu w acetonie i obserwowały jak maleje w oczach. Kolejne doświadczenie, jakie dzieci przeprowadziły podczas zajęć to “Woda, pieprz i mydło”. Do talerza z wodą wsypały trochę mielonego pieprzu. Następnie zmoczyły palec w mydle i zanurzyły go w wodzie z pieprzem. Jakie było zaskoczenie , kiedy pieprz “uciekał” przed mydłem. Dlaczego tak się stało ? Otóż mydło w płynie zaburzyło napięcie powierzchniowe , zaś pieprz był odciągany w te rejony talerza , w których to napięcie jeszcze działało. Tak dzieci poznały funkcje środków myjących. Na zakończenie zajęć przedszkolaki przeprowadziły jeszcze eksperymenty pokazujące istnienie różnych ciśnień w otaczającym świecie. Było to doświadczenie “Żywe zapałki” oraz “Ciśnienie powietrza”.