Jak wybrać najlepsze przedszkole dla dziecka?

Przedszkole to nie tylko miejsce, do którego trafia dziecko pod nieobecność rodziców pracujących zawodowo. To przede wszystkim przestrzeń, w którym dziecko może się rozwijać, spotykać z innymi maluchami i radośnie spędzać czas ucząc się i zdobywają pierwsze umiejętności. Wybierając prywatne przedszkole, każdy rodzic chce, aby dziecko miało w nim zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie.

Na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze prywatne przedszkole dla dziecka?

Współczesne prywatne przedszkola w niczym nie przypominają tych sprzed 30 lat, z tego też powodu nie powinniśmy kierować się wyłącznie własnymi doświadczeniami, które nie zawsze są przyjemne. Obecnie placówki opiekuńczo-wychowawcze zabiegają nie tylko o rozwój edukacyjny dziecka, ale również dbają o ich rozwój emocjonalny, psychiczny i dobre samopoczucie. Coraz częściej wskazuje się na bardzo dużą rolę przedszkola w kształtowaniu postaw społecznych dziecka i jego socjalizacji. Przedszkole to szansa dla malucha na rozwój relacji interpersonalnych, integracji z rówieśnikami i edukację. Rodzice mogą wybierać spomiędzy różnych placówek, w tym przedszkoli profilowanych, np. językowych. Przed wyborem konkretnego przedszkola warto więc dowiedzieć się, jakie są opinie na jego temat. Dobrze jest udać się na spotkanie z przedstawicielem przedszkola, aby pozyskać wiedzę na temat metod wychowawczych oraz pracujących w nim pedagogów.

Co więcej, wiele przedszkoli prywatnych chętnie wprowadza wszelkie nowinki z zakresu edukacji przedszkolnej.

Warto zwrócić uwagę również na przedszkola profilowane. W placówkach tego rodzaju kładzie się nacisk na rozwój konkretnych umiejętności lub też poszerzanie wiedzy z konkretnej dziedziny. Oczywiście przedszkola tego rodzaju realizują też tzw. podstawę programową.

Bez względu na to, czy interesujemy się przedszkolem prywatnym, czy też państwowym, standardowym czy też profilowanym, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak m.in.:

  • wykształcenie kadry
  • opinie innych rodziców
  • zaplecze lokalowe
  • ilość i różnorodność zajęć