Skip to content

Wzrosła liczba osób, które płacą składki ZUS

Spis treści

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w bardzo dobrej sytuacji, pracuje w nim rekordowa liczba osób. Wynagrodzenia rosną w dwucyfrowym tempie, składki odprowadza też ponad 350 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy.

„Mamy bardzo dobrą sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – powiedziała prezes Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w audycji panowanie pieniądza.

Przeciętna emerytura przyznana w czerwcu wyniosła 2 950 zł, co oznacza wzrost o ponad 390 zł w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Wynika to zarówno ze wzrostu wynagrodzeń, jak i dłuższego okresu aktywności zawodowej.

Skutki wprowadzenia od początku roku PIT-0 dla osób, które odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę mimo osiągnięcia wymaganego prawem wieku.

Prezes ZUS poinformowała jednak, że ponad 3 mln emerytów i rencistów skorzysta ze zmian w PIT, które weszły w życie 1 lipca. Z kolei zdecydowana większość z nich cieszyła się zdecydowaną korzyścią podatkową już na początku roku, kiedy to od 1 stycznia nie trzeba płacić PIT od świadczeń do kwoty 2500 zł miesięcznie.

Ministerstwo monitoruje zmiany w zakresie wpływów podatkowych i wydatków na świadczenia dla emerytów i rencistów, a także innych kategorii świadczeniobiorców. Dane te pozwolą ocenić, na ile zmiany te były skuteczne i czy konieczne są dalsze korekty.

Zdaniem prezes ZUS należy skupić się na tym, by preferować tych, którzy pracują dłużej nie przechodząc na emeryturę, a nie tych, którzy odeszli i łączą emeryturę z pracą. Przypomniała, że o to chodzi też w zapisanym w jednym z tzw. kamieni milowych do KPRU pojęciu skutecznego wydłużenia wieku emerytalnego.

Powiedziała też, że „wzmianka o „preferencyjnym” traktowaniu osób, które dłużej pracowały, niekoniecznie jest wskazaniem, że otrzymają one wyższe emerytury”, ale raczej „wskazaniem, że otrzymają one podwyżkę emerytury”.

W wypowiedzi wideo szef ZUS w Polsce Wojciech Kaczmarczyk powiedział, że jest bardzo zadowolony z tego, jak się sprawy mają. Odniósł się także do omawianej ostatnio kwestii 14. emerytur, stwierdzając, że ich koszt w tym roku wynosi ok. 11,4 mld zł, a będą one wypłacane już od 25 sierpnia, co jest sporym przyspieszeniem w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to przekazywano je emerytom w listopadzie.

Wypłaty czternastek będą realizowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc z podatków. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych będzie je wypłacał od 25 sierpnia osobom, które od 24 sierpnia będą miały status emeryta. Kolejne wypłaty będą wraz z głównym świadczeniem we wrześniu. W przypadku służb mundurowych będą to daty wrześniowe, a dla świadczeń rolniczych wypłacanych rzadziej niż raz w miesiącu – w październiku.

3 komentarze

 1. Gustaw
  17 sierpnia 2022 @ 10:19

  Uważam, że to jest rewelacja, wszyscy na tym skorzystamy. To jest dobro dla państwa polskiego.

  Cieszę się, że rząd postanowił nam pomóc. Jestem przekonany, że jest wiele osób, które skorzystają na tej decyzji rządu.

  Mam nadzieję, że ta decyzja rządu przyczyni się do poprawy życia i uczyni je lepszym niż było do tej pory!

 2. Jola
  17 sierpnia 2022 @ 10:20

  To jest świetna sytuacja. Myślę, że będzie to bardzo korzystne dla wszystkich.

 3. Wojtek
  17 sierpnia 2022 @ 10:21

  Wszyscy jesteśmy w lepszej sytuacji. To jest ogólne dobro Narodu o które trzeba dbać.

Dodaj komentarz