Zajęcia przedszkolne stymulujące rozwój dziecka

Rodzice maluchów często są zaskoczeni, jak wiele różnych zajęć dodatkowych oferują przedszkola. Wielu z nich myśli, że dodatkowe zajęcia są dla dziecka zbyt dużym obciążeniem, a szkrab powinien wykorzystywać każdą wolną chwilę na zabawę. Według nich czas na naukę będzie wtedy, gdy ich pociecha pójdzie do szkoły. To jednak spory błąd. Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków wyglądają zupełnie inaczej, niż korepetycje dla dzieci w wieku szkolnym. Maluchy traktują je jak zabawę, jednak zajęcia znacząco mogą wpłynąć na ich poprawny rozwój.

Zajęcia przedszkolne a rozwój

Jak zajęcia wpływają na rozwój dziecka? To bardzo proste. Na przykład zajęcia taneczne dla przedszkolaków nie są typowym kursem tańca. Podczas lekcji maluchy uczą się klaskać lub tupać w rytm, czasami muszą zapamiętać proste sekwencje ruchów do wpadającej w ucho piosenki. Świetnie się przy tym bawią. Te czynności jednak wpływają na rozwój ich koordynacji ruchowej, muzykalności i zapewniają im zdrową dawkę ruchu. Podobnie jest z zajęciami z robotyki. Te oczywiście nie mają nic wspólnego ze skomplikowanymi wzorami matematycznymi i majsterkowaniem pod lupą. Dzieci budują proste konstrukcje np. z klocków, lub „współpracują” z robotami, które uczą je kolorów czy liczb. Jak zajęcia tego typu rozwijają dziecko? Na wiele sposobów. Szkrab uczy się myślenia zarówno przyczynowo-skutkowego, jak i kreatywnego, a dodatkowo rozwija motorykę dłoni, która bardzo przyda mu się podczas nauki pisania. Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków, które są nastawione głównie na rozwój mózgu malucha, to np. sensoplastyka. Dzieci uczą się na niej myślenia kreatywnego, podczas wykonywania prostych zadań z przedmiotami codziennego użytku czy artykułami spożywczymi lub plastycznymi. Podczas zajęć dzieci ćwiczą też mowę, jak i motorykę dłoni.

Dlaczego jeszcze warto zapisać malucha na zajęcia?

Rozwój dziecka to nie jedyny powód, dla którego warto zapisać go na zajęcia. Podczas nich maluch może spożytkować nadmiar energii, a także szukać zainteresowań, które być może zdecyduje się rozwijać przez kolejne lata. Dziecko poznaje też nowych przyjaciół, nabiera więc pewności siebie. Zajęcia dodatkowe z punktu widzenia dzieci to też wspaniała zabawa. Warto wykorzystać ten fakt, by maluch bawił się mądrze, zamiast oglądać całe dnie bajki w telewizji czy na tablecie.