Skip to content

Ataki na skrzynki pocztowe

Spis treści

Od ponad roku trwa kampania ukierunkowanych ataków na polskie skrzynki e-mail – podaje CERT Polska. Zagrożeni są użytkownicy posiadający konta e-mail w takich serwisach jak WP, Onet, Interia, O2 i Gmail. Z działem obsługi klienta Onetu można się skontaktować za pośrednictwem strony telefon onet. Numer ten jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Konsultanci odpowiadają na zadawane pytania i ostrzegają przed potencjalnymi atakami na skrzynkę pocztową.

Za ataki odpowiedzialna jest znana grupa hakerska UNC1151/Ghostwriter, która prawdopodobnie jest powiązana z białoruskim rządem. Według CERT Polska grupa znana jest z działalności przestępczej w Polsce, według Google i giganta cyberbezpieczeństwa Mandiant, natomiast grupa UNC1151/Ghostwriter może mieć powiązania z białoruskim rządem i lokalnym wywiadem.

Jeden z najskuteczniejszych do tej pory ataków miał miejsce 24 lutego 2022 r., na godzinę przed agresją militarną, co również miało bezpośredni negatywny wpływ na niektóre kraje europejskie.Atak został potępiony przez Unię Europejską, a także przez niektóre kraje, w tym Polskę. Sojusznicy NATO: USA, Wielka Brytania i Kanada alarmują Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ostatnim czasie zaobserwowano serię cyberataków typu DDoS (skutkujących niedostępnością usług) na wiele krajów UE i naszych partnerów. Prorosyjscy hakerzy przejęli odpowiedzialność za przeprowadzenie tych ataków, wspierając tym samym nie tylko rosyjskie wysiłki wojskowe.

Jednak najczęstszą metodą ataku stosowaną przez hakerów jest phishing, który polega na wysyłaniu wiadomości e-mail mających na celu uzyskanie danych logowania do skrzynki pocztowej. Przechwycone skrzynki pocztowe są następnie przeszukiwane w celu uzyskania dostępu do poufnych plików i wykorzystywane do przechwytywania odpowiednich kont w mediach społecznościowych i rozpowszechniania fałszywych informacji.

3 komentarze

 1. Kazek
  2 września 2022 @ 16:35

  Cieszę się, że jestem informowany o potencjalnych zagrożeniach związanych z obsługą skrzynki pocztowej. To dobrze, że istnieją wiarygodne źródła informacji, które pomagają zachować bezpieczeństwo i zdrowie.

 2. Piotrek
  2 września 2022 @ 16:36

  Nie wyobrażam sobie, jak bardzo byłoby to niebezpieczne, gdyby nie byłotakich informacji. Jest super jestem zadowolony z tego stanu rzeczy.

 3. Adrianna
  2 września 2022 @ 16:39

  Doceniam wysiłki podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa skrzynkom pocztowym, jak również wszystkim, którzy z nich pracują i korzystają. Posiadanie wiarygodnych informacji jest kluczowe dla każdej firmy i cieszę się, że informowanie jest na takim poziomie.

Dodaj komentarz