Skip to content

Kradzież samochodu za granicą: Czy jesteśmy chronieni w każdym kraju?

Spis treści


Podróże samochodem za granicę stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których samochody są kradzione. W takich przypadkach właściciele mogą liczyć na odpowiednią ochronę. Jednak czy ochrona będzie działać w każdym kraju?

Kradzieże samochodów w Europie – dane statystyczne


Według danych Eurostatu za lata 2015-2020, na terenie Unii Europejskiej średnio kradzionych jest 540,4 tysiąca pojazdów rocznie. Najwięcej kradzieży odnotowano we Włoszech, gdzie rocznie dochodziło średnio do 140,2 tysiąca przypadków. Interesujący jest również fakt, że największe ryzyko kradzieży występuje w Szwecji, gdzie w 2020 roku zarejestrowano 207 kradzieży na 100 tysięcy mieszkańców. Włochy miały wskaźnik na poziomie 169. W porównaniu do tych danych, Polska ma znacznie niższą liczbę przestępstw, jedynie 29 na 100 tysięcy mieszkańców.

Ubezpieczenie AC a kradzież samochodu za granicą


Ubezpieczenie Autocasco (AC) jest dobrowolną polisą, która obejmuje nie tylko zniszczenia i uszkodzenia pojazdu, ale także kradzież samochodu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oznacza to, że właściciel może otrzymać odszkodowanie zgodnie z ustaloną sumą ubezpieczenia przy zakupie polisy. Ubezpieczenie AC zapewnia szeroki zakres ochrony terytorialnej, który obejmuje wiele krajów., w tym państwa Unii Europejskiej, Andorę, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Szwajcarię, Norwegię, Serbię oraz Islandię. Jednak istnieją też kraje, w których ubezpieczenie na wypadek kradzieży nie obowiązuje.

Kraje, w których ubezpieczenie AC nie obowiązujeW przypadku kilku krajów, ubezpieczenie AC na wypadek kradzieży samochodu nie jest ważne. Są to m.in. Albania, Białoruś, Mołdawia, Rosja i Ukraina. Ubezpieczyciele uznają te kraje za niebezpieczne pod względem ryzyka utraty pojazdu z powodu działania złodziei.
Zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu za granicą
W przypadku zagrożenia kradzieżą samochodu za granicą, istnieje kilka gadżetów i rozwiązań, które mogą pomóc w zabezpieczeniu pojazdu. Wśród nich znajdują się np. alarmy antywłamaniowe, immobilizery, które uniemożliwiają uruchomienie silnika bez odpowiedniego klucza, a także lokalizatory GPS umożliwiające śledzenie samochodu w czasie rzeczywistym. Ważne jest również zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, takich jak parkowanie na monitorowanych parkingach czy unikanie pozostawiania wartościowych przedmiotów na widocznym miejscu w samochodzie.

Wnioski i zalecenia


Podróżując samochodem za granicę, warto zachować ostrożność i podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak parkowanie w bezpiecznych, oświetlonych i monitorowanych miejscach, a także unikanie pozostawiania wartościowych przedmiotów na widocznym miejscu. Jednak jeśli mimo wszystko dojdzie do kradzieży samochodu, warto polegać na skuteczności lokalnej policji.