Skip to content

Oszustwo na pracownice ZUS-u w Nowym Sączu

Spis treści

Wczoraj 92-letnia mieszkanka Nowego Sącza wpuściła do swojego mieszkania dwie kobiety. Starsza pani nie podejrzewała, że wizyta „urzędniczek” pozbawi ją 15 tysięcy złotych.

9 maja do drzwi jednego z mieszkań w Nowym Sączu zapukała kobieta w masce ochronnej. Powiedziała starszej pani, która otworzyła drzwi, że jest pracownikiem ZUS-u i chce porozmawiać o podwyższeniu świadczenia emerytalnego. Niczego niepodejrzewająca 92-latka wpuściła ją do środka.

Fałszywa urzędniczka poprosiła o ostatni odcinek emerytury, banknot 100-złotowy i drugi banknot o innym nominale w celu spisania ich numerów. Starsza kobieta była zaskoczona tą prośbą, ale spełniła ją, wyjmując pieniądze z szuflad. Kobieta powiedziała, że odwiedzi ją jeszcze jeden pracownik, tym razem będzie to lekarz, który przeprowadzi badanie lekarskie ze względu na zaawansowany wiek kobiety.

Sądecka policja ostrzega mieszkańców o oszustwie z udziałem ubranej na biało kobiety, która zapukała do drzwi starszej mieszkanki i podała się za lekarza.

Kobieta poinformowała 92-letnią mieszkankę Nowego Sącza, że musi przeprowadzić badania ciśnienia krwi, tętna i poziomu cukru we krwi, aby mogła przepisać jej leki. 

Chwilę później do drzwi mieszkania zapukała druga kobieta ubrana na biało i zaczęła badać seniorkę, podczas gdy „urzędniczka” miała w tym czasie opuścić mieszkanie. Kiedy „lekarka” również wyszła z domu, 92-latka zorientowała się, że w szufladach, w których trzymała swoje oszczędności, nie ma pieniędzy. Łącznie sądeczanka straciła 15 tysięcy złotych.

W związku z tą sytuacją urzędnicy ZUS w Nowym Sączu apelują o ostrożność. Bardzo często do naszych drzwi pukają osoby, które chcą zebrać pieniądze na cele charytatywne lub kominiarze czy inkasenci, którzy chcą przedstawić swoje oferty. Ponieważ trudno jest odróżnić oszustów od ludzi o dobrych intencjach, najlepiej, aby seniorzy nie wpuszczali obcych do swoich domów.

5 komentarzy

 1. Edward
  11 maja 2022 @ 12:26

  Mam 80 lat i również muszę uważać na tego typu oszustwa. Właśnie zadzwonił do mnie ktoś z informacją, że otrzymałem zgodę na wydanie karty kredytowej i mogę ją od razu otrzymać, jeśli podam swój numer ubezpieczenia społecznego i datę urodzenia.

  Proszę zachować ostrożność, gdy ktoś do Państwa dzwoni w ten sposób.

 2. Tadek
  11 maja 2022 @ 12:29

  Zadzwoniła do mnie osoba podająca się za pracownika firmy Microsoft, która powiedziała, że pomoże mi rozwiązać problem z komputerem. Poprosił mnie o podanie hasła i powiedział, że rozwiąże problem za 500 dolarów. Następnego dnia zadzwoniłem do Microsoftu i poinformowano mnie, że to oszustwo. Osoba, która do mnie dzwoniła, miała indyjski akcent i brzmiała tak, jakby była w obcym kraju. Jeśli kiedykolwiek otrzymasz taki telefon, natychmiast się rozłącz!

 3. Iza
  11 maja 2022 @ 12:30

  Bardzo mi przykro, że została oszukana. To straszne!

 4. Ola
  11 maja 2022 @ 12:35

  To straszne słyszeć o tej kobiecie, która została oszukana na tak dużą sumę pieniędzy. Jest jeszcze gorzej, gdy weźmie się pod uwagę, że osoby, które ją wykorzystały, były „urzędnikami”.

 5. Renia
  11 maja 2022 @ 12:36

  Bardzo współczuję tej pani. To bardzo przygnębiająca sytuacja i cieszę się, że ma wsparcie rodziny i przyjaciół.

  Sama przeszłam przez coś podobnego, więc wiem, jakie to może być trudne. Naprawdę trudno jest stanąć na nogi po czymś takim – zwłaszcza jeśli nie ma się zaoszczędzonych pieniędzy. Ale z odpowiednim nastawieniem i pomocą osób z Twojego otoczenia możesz przez to przejść!

Dodaj komentarz