Skip to content

Taksówkarze mają sposób na kryzys

Spis treści

 Krajowa Izba Taksówkarzy zwróciła się do ratusza o podniesienie limitów cenowych dla taxi w Warszawie. Zdaniem Wojciecha Głażewskiego, sekretarza Krajowej Izby Taksówkarzy, w wielu miastach obowiązują cenniki, które nie odpowiadają rzeczywistym kosztom. „We wrześniu złożyliśmy w ratuszu projekt uchwały, która podnosiłaby limity opłat z 6 zł za trzaśnięcie drzwi do 10.

Rynek psują obecnie nie tylko wysokie ceny paliw, ale także zniesienie limitów na licencje. Po nowelizacji ustawy o transporcie drogowym urzędnicy nie są w stanie określić, ile taksówek jeździ po mieście.

Zdaniem Michała Więckowskiego, przewodniczącego NSZZ Solidarność Taksówkarzy, kierowcom trudno jest utrzymać się z pracy ze względu na niskie zarobki i wysokie koszty utrzymania pojazdu. Ponadto taksówkarze uważają, że obecna sytuacja doprowadziła do zwiększenia korków i wypadków z powodu przepełnionych taksówkami ulic.

Wojciech Głażewski, prezes zarządu, jest zwolennikiem nowych regulacji, które pozwolą im szybciej reagować na zmiany na rynku cen paliw. Uważa, że dziś to samorządy dyktują im, za jakie stawki mają pracować. Wolałby, żeby samorząd nadzorował tylko koncerny. Twierdzi, że to one powinny ustalać własne ceny, bo najlepiej wiedzą, ile klienci są w danym momencie skłonni zapłacić.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska jest taksówkową stolicą. Średnio jedna taksówka przypada na 350 mieszkańców, a w Szczecinie czy Warszawie jedna taksówka przypada na 160 osób. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej jeden samochód przypada na tysiąc osób.

Oznacza to, że jeśli potrzebujesz taksówki w Polsce, raczej nie będziesz musiał długo na nią czekać – ale z drugiej strony, koszt przejazdu taksówką będzie wyższy niż w innych krajach, gdzie gęstość zaludnienia jest mniejsza.

3 komentarze

 1. Jacek
  14 czerwca 2022 @ 16:12

  Mówiąc wprost, cieszę się, że polscy taksówkarze mają sposób na walkę z inflacją i będą się jej znacząco przeciwstawiać.

  Inflacja to wskaźnik, w którym koszt towarów i usług rośnie z upływem czasu. Gdy inflacja jest wysoka, ludzie potrzebują więcej pieniędzy, aby kupować rzeczy niż wcześniej.

 2. Ilona
  14 czerwca 2022 @ 16:13

  Uważam, że to bardzo dobrze, że polscy taksówkarze próbują walczyć z rosnącymi kosztami życia poprzez podnoszenie cen. Mam nadzieję, że ich wysiłki zakończą się sukcesem.

 3. Kajetan
  14 czerwca 2022 @ 16:14

  Doskonale rozumiem, dlaczego polscy taksówkarze sprzeciwiają się inflacji. Jest to dla nich sposób na walkę z drożyzną dużym problemem dla wszystkich w Polsce.

Dodaj komentarz