Skip to content

Uważajcie, oszustwo na SMS z pocztą głosową wraca

Spis treści

Nowa fala fałszywych SMS-ów trafia na telefony Polaków. Z najnowszych doniesień wynika, że po raz kolejny ktoś liczy na to, że odbiorcy odruchowo klikną link, choć tym razem fałszywe SMS-y są napisane wyjątkowo niestarannie.

Złośliwe linki są podszyte pod wiadomości głosowe, ale nie mamy żadnych informacji na temat ich treści i formatu. Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od naszych czytelników dotyczących tego problemu i chociaż nie wydaje się on rozpowszechniony, chcielibyśmy przypomnieć, że należy zachować ostrożność podczas czytania takich wiadomości.

Fałszywe wiadomości SMS o nowej poczcie głosowej to temat znany od dobrych kilku miesięcy, choć ostatnio nieco zapomniany. W praktyce tego typu atak okazał się być rozwinięciem „oszustwa paczkowego”, którego popularność gwałtownie wzrosła tuż przed świętami w grudniu 2021 roku. Wówczas ktoś sugerował za pomocą wiadomości tekstowej, że paczka z Internetu będzie opóźniona i konieczne jest podjęcie dodatkowych działań.

Wiadomości o rzekomym nagraniu na poczcie głosowej były pretekstem w kolejnej fali analogicznych oszustw. SMS-y były wówczas analogicznie skonstruowane, a strony docelowe identyczne – podobnie jak numery telefonów, z których wysyłano fałszywe SMS-y do Polaków.

Najnowsze oszustwo polega na próbie nakłonienia ludzi do pobrania zainfekowanych aplikacji.

Wiadomość jest krótka i napisana w taki sposób, że trzeba się postarać, aby uwierzyć, że jest to autentyczna wiadomość. Krótka treść przedzielona jest licznymi i nieuzasadnionymi spacjami, w tekście brakuje również polskich znaków diakrytycznych. Oczywiście, istotą ataku jest załączony link. Jeśli odbiorca go kliknie (ma wierzyć, że w ten sposób odtworzy wiadomość głosową), to w zależności od konkretnej strony może zostać przekierowany do pobrania zainfekowanej aplikacji lub do fałszywego formularza wyłudzającego dane osobowe, lub bankowe.

Teraz wszystko wskazuje na to, że ktoś ponownie sięgnął po ten sam skrypt, ale w tym przypadku cała sprawa jest przygotowana znacznie gorzej. Wiadomość jest krótka i napisana w taki sposób, że trzeba się postarać, aby uwierzyć, że jest to autentyczna wiadomość. Krótka treść jest przedzielona licznymi i nieuzasadnionymi spacjami, w tekście brakuje też polskich znaków diakrytycznych. Oczywiście, istotą ataku jest załączony link. Jeśli odbiorca go kliknie (ma wierzyć, że w ten sposób odtworzy wiadomość głosową), w zależności od konkretnej strony może zostać przekierowany do pobrania.

Radzimy po prostu zignorować takie wiadomości. Można je wysłać do analizy do CERT Polska i dodać numer nadawcy do czarnej listy w swoim smartfonie. Dzięki temu w przyszłości SMS-y z tego samego numeru nie będą już trafiały do skrzynki odbiorczej Twojego telefonu.

Jeśli przypadkowo kliknąłeś jeden z takich linków, najłatwiej pozbyć się go, restartując telefon (wyłączając go na 15 sekund, a następnie włączając ponownie).

Czytaj więcej: https://ktodzwonil.info.pl/

5 komentarzy

 1. Ludmiła
  12 maja 2022 @ 10:27

  Jestem zasmucona faktem, że krąży sms podszywający się pod pocztę głosową. Radzę zachować ostrożność i natychmiast usunąć takiego sms-a.

 2. Edzio
  12 maja 2022 @ 10:28

  Zaniepokoił mnie pewien SMS, który ostatnio krąży po sieci. Podszywa się on pod pocztę głosową i prosi odbiorcę o oddzwonienie na nieznany numer. Proszę uważać, aby nie dać się nabrać na to oszustwo! Natychmiast usuń wiadomość tekstową, jeśli ją otrzymasz, i nie oddzwaniaj na żadne numery, które się w niej znajdują.

 3. Gustaw
  12 maja 2022 @ 10:29

  Cześć,

  Czy dostałeś SMS-a z informacją, że to poczta głosowa? Skasuj go!

  W sieci pojawiło się nowe oszustwo związane z wiadomościami tekstowymi. Nazywa się ono „SMS-em podszywającym się pod pocztę głosową” i ma na celu nakłonienie ludzi do oddzwaniania na numery, które w rzeczywistości nie są telefonami, aby oszuści mogli obciążyć Cię opłatą za połączenie. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, po prostu ją skasuj. Nie oddzwaniaj!

 4. Ela
  12 maja 2022 @ 10:31

  Wiem, że brzmi to przerażająco, ale w rzeczywistości jest to oszustwo. Wiadomość będzie brzmiała mniej więcej tak: „Tu [imię i nazwisko] z firmy obsługującej Twoją kartę kredytową. Twoja karta została zawieszona. Proszę oddzwonić do nas pod numer [numer telefonu]”.

  Jeśli otrzymasz taką wiadomość, NIE DZWOŃ NA NUMER PODANY W WIADOMOŚCI TEKSTOWEJ! Zamiast tego natychmiast usuń wiadomość.

 5. Romek
  12 maja 2022 @ 10:32

  Wiadomość ta jest w rzeczywistości oszustwem mającym na celu nakłonienie ludzi do podania swoich danych osobowych. Należy natychmiast usunąć tę wiadomość, nie odpowiadać na nią i nie klikać żadnych linków w niej zawartych.

Dodaj komentarz