Skip to content

Warszawa: co trzecia siedziba Urzędu Stanu Cywilnego nie obsługuje interesantów

Spis treści

Mimo zniesienia ograniczeń pandemicznych nawet jedna trzecia stołecznych urzędów stanu cywilnego nadal nie funkcjonuje. Czas oczekiwania na akt małżeństwa wynosi czasami nawet cztery tygodnie. Skończyły się ograniczenia w działalności biurowej wprowadzone podczas pandemii, ale urzędy stanu cywilnego na Białołęce, Ochocie, Wilanowie, Wesołej i Woli są zamknięte. Mieszkańcy musieli załatwiać sprawy w innych dzielnicach.

„Ze względu na przestrzeganie obecnych ograniczeń w czasie wybuchu epidemii, niektóre siedziby Urzędu Stanu Cywilnego w stolicy Warszawy zostały czasowo wyłączone z bezpośredniej obsługi mieszkańców. Choć przyczyny w tym czasie ustały, część z nich nadal z różnych powodów jest wyłączona z obsługi. „Średni” – wyjaśnił ratusz. Zaznaczył, że pomieszczenia metrykalne starostwa powiatowego w Wilanowie zostały oddane do czasowego użytkowania Urzędowi Administracji i Spraw Wewnętrznych w celu nadawania cudzoziemcom numerów PESEL, którym nadal zarządza.

Dzięki nowemu systemowi użytkownicy mogą teraz złożyć wniosek o zmianę imienia lub nazwiska za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Ta nowa usługa jest szczególnie wygodna dla tych, którzy zmienili swoje imię lub nazwisko i chcą zaktualizować swój dowód osobisty, lub świadectwo rejestracji gospodarstwa domowego.

Łatwo jest uzyskać odpis aktu małżeństwa w Warszawie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że trzeba będzie czekać miesiąc lub dłużej. W stolicy Polski można uzyskać odpis aktu małżeństwa, odwiedzając urząd Centralnego Rejestru Stanu Cywilnego. Są jednak wyjątki: jeśli złożono już wniosek o wydanie dokumentu, urząd stanu cywilnego warszawa wyda go od razu. Jeśli jednak nie złożono jeszcze żadnego wniosku o dokumenty z USC, na odpis aktu małżeństwa trzeba poczekać do czterech tygodni. Mieszkaniec Białołęki powiedział PAP, że na odpis aktu małżeństwa czekał prawie miesiąc. Potrzebował go, by móc ubiegać się o wypłatę ubezpieczenia po śmierci teścia. Aby otrzymać te świadczenia, musiał udokumentować swoje pokrewieństwo, ale nie mógł tego zrobić nie mając dostępu do dokumentacji z USC.

1 Comment

  1. Józef
    19 września 2022 @ 13:19

    Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o cyfryzacji usług, byłem podekscytowany. Wydawało się, że jest to ekscytujący i innowacyjny sposób świadczenia usług publicznych. Jednak po zapoznaniu się z tą polityką i zobaczeniu, co ona tak naprawdę zakłada, obawiam się, że idzie ona w złym kierunku.

    Uważam, że cyfryzacja usług powinna być wspólnym wysiłkiem rządu i obywateli. Polityka ta wydaje się być skoncentrowana na tym, by rząd dyktował, jak należy postępować, zamiast angażować obywateli i znajdować sposoby na wspólną pracę.

Dodaj komentarz